Złote Dolnośląskie

Front side Zamek Czerna Złote DolnośląskieBack side of Zamek Czerna Złote Dolnośląskie
ADDRESS:

ul. Zamkowa 1

67-231 Czerna (gm.Żukowice)

Tel : +48 76 831 44 56, +48 76 831 44 57

www. zamekczerna.pl

Zamek Czerna

Zamek Czerna

Medale dostępne w sieni zamkowej!


Zamek w Czernej zwany zamkiem Lindnera  - od nazwiska wybitnego budowniczego, który zasłynął umiejętnością tworzenia wyrafinowanych gotyckich sklepień -  został wzniesiony w 1558 roku. Był to prezent ślubny od ojca Wolfganga Glaubitza dla syna Krzysztofa.

 Historia była łaskawa dla tej  budowli,  w prawie niezmienionej postaci zamek  przetrwał przez wieki do dnia dzisiejszego. Może to motto życiowe Krzysztofa umieszczone na renesansowym portalu

"Alles mit Bedacht" (wszystko z rozwagą) strzegło przed pośpiesznymi przebudowami, a może to kamienie włączone w grube ceglane mury tworzyły i tworzą nadal przyjazną ludziom atmosferę. 

 

Renesansowy zamek w Czernej od kilku lat udostępniany jest zwiedzającym, którzy przechodząc pod renesansowym portalem zdobiącym wejście, z zamkowej sieni wkraczają w inny świat, inny czas.

Dwutraktowy układ komnat parteru nie został przez wieki naruszony gruntowniejsza przebudową. W kolejnych, ułożonych w amfiladzie,  komnatach możemy podziwiać niezwykłą kolekcję średniowiecznych sklepień od kolebkowych przez żebrowe, sieciowe (gwiaździste) po kryształowe. Misterny rysunek architektonicznych detali podkreślają żywe kolory i finezja polichromii, którymi zostały pokryte. W komnatach o stropach płaskich zachwycają, jakby z alabastru wyrzeźbione sztukaterie, obramiające iluzjonistyczne plafony, których delikatny rysunek i perłowo-pastelowe barwy przywodzą na myśl niebo o poranku.

 

Piękną architekturę wnętrz dopełniają stylowe meble, gustownie dobrane tkaniny, obrazy, lampy, porcelana i rozmaite drobne detale. Każdy z tych przedmiotów skądinąd pochodzi, część przywędrowała wraz z powojenną historią ze Lwowa. każdy przedmiot ma swoje   własne dzieje ale ich niepospolitość i uroda sprawiają, iż tworzą razem harmonijną całość. Gromadzone przez lata  czekały na swoje miejsce w zamkowych komnatach. A  gdy je znalazły sprawiają wrażenie jakby od zawsze je zajmowały. To one tworzą teraz  magiczny klimat rodowej siedziby a ich uroda maluje odmienny nastrój poszczególnych komnat.

 

Gdyby te wnętrza ominęły dziejowe burze, byłyby pełne podobnych, gromadzonych przez pokolenia przedmiotów, będących świadkami minionych epok i stylowych ewolucji.  Wizyta w tej przestrzeni to magiczna podroż przez czas, style i epoki dla wszystkich wrażliwych estetów. To także możliwość poznania jedynej w swoim rodzaju historii i tajemnic tego miejsca.

 

Na zwiedzających czekają takie atrakcje jak ogród i zabytkowy park,  możliwość noclegu w zabytkowych wnętrzach oraz smaczne posiłki.

Response time: 0.094206094741821