Złote Warmińsko-Mazurskie

Front side Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym Złote Warmińsko-MazurskieBack side of Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym Złote Warmińsko-Mazurskie
ADDRESS:

Stoczek Klasztorny 30

11-106 Kiwity

tel. 089/766-09-11

www.stoczek.pl

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym

Medale do nabycia w przy wejściu do muzeum Kardynała!

Położenie:

Stoczek Klasztorny leży na północnym krańcu Polski w odległości około 50 km na północny zachód od Olsztyna niedaleko miejscowości Warkałki.

 

Historia:

Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają średniowiecza. Stara tradycja głosi, że pewien misjonarz zawiesił na wysokim dębie figurkę Madonny, przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną z pochyloną głową. Około XVI wieku zapomniana figurka została odnaleziona, a proboszcz z Kiwit zbudował na tym miejscu mała kaplicę. W latach 1639-41 Ks. Bp Mikołaj Szyszkowski zbudował okrągłą świątynię z kopułą na wzór bazylik rzymskich jako dar Królowej Pokoju. W 1640 roku biskup z Rzymu poprowadził kopię obrazu Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Obraz koronował Sługa Boży Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1983 roku. 

Wielkim czcicielem i dobrodziejem Stoczka był Prymas Polski Stefan Wyszyński internowany przez władze komunistyczne i uwięziony w opuszczonym i zimnym klasztorze w 1953 roku. 

Dzisiaj Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym jest jednym z sanktuariów wpisujących się w Święte miejsca Warmii, którą odwiedzają pielgrzymki nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

Response time: 0.053575038909912