Złote Małopolskie

Front side Bazylika Bożego Ciała w Krakowie Złote MałopolskieBack side of Bazylika Bożego Ciała w Krakowie Złote Małopolskie
Front side Bazylika Bożego Ciała w Krakowie Złote MałopolskieBack side of Bazylika Bożego Ciała w Krakowie Złote Małopolskie
ADDRESS:

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie

 ul. Bożego Ciała 26

31-059 Kraków

tel: 12-430-59-95

www.bozecialo.net

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie

Medale do nabycia w wejściu bocznym od dziedzińca oraz w wejściu głównym!


Od 600 lat Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich jest obecny na krakowskim Kazimierzu. Będący jego siedzibą kościół Bożego Ciała został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

 

Kościół Bożego Ciała — ongiś najważniejsza budowla Kazimierza — wznosi się nieopodal Placu Wolnica — dawnego kazimierskiego rynku. Niegdyś jego imponująca, monumentalna bryła górowała nad całym miastem, dziś wtapia się w krajobraz wąskich uliczek Kazimierza. Zewsząd tylko widać strzelistą wieżę, z której rozlega się widok tej pięknej i nieco tajemniczej dzielnicy.

 

Dawna świątynia parafialna dla całego Kazimierza to budowla o ogromnych rozmiarach i szlachetnej konstrukcji. Warto wiedzieć, iż jest ona jedną z pięciu krakowskich świątyń, zbudowanych z zastosowaniem systemu filarowo-szkarpowego, który umożliwiał wznoszenie budowli bazylikowych bez stosowania łuków oporowych (pozostałe kościoły tego typu to niezwykle cenne kościoły krakowskie: katedra na Wawelu, kościół mariacki, Dominikanów, Franciszkanów i Augustianów). Połączeniu kamienia z cegłą kościół zawdzięcza swą ciekawą kolorystykę, zaś geniuszowi budowniczych, tworzących w XIV- i XV-wiecznym Krakowie, lekkość i smukłość tej monumentalnej przecież budowli.

Świątynia jest orientowana, trójnawowa, z wydłużonym, wielobocznie zakończonym prezbiterium. Do prezbiterium (od północy) przylega zakrystia oraz skarbiec i oratorium (od zachodu). Czteroprzęsłowy, trójnawowy korpus otaczają kaplice (św. Anny i Zwiastowania NMP) i kruchty, zaś od północy przylega doń wieża z Ogrójcem i kaplicą Matki Bożej Loretańskiej. Kościół z klasztorem połączony jest wspartym na arkadach przejściem. Tuż przy kruchcie zachodniej, przez którą prowadzi wejście do świątyni, zwracają uwagę dwa niewielkie pomieszczenia — dawne karcery, w których zamykano na niedziele i święta notorycznych grzeszników — przeważnie młodzież grzeszącą przeciwko szóstemu przykazaniu. Odmienną funkcję pełniły niewielkie okna w ścianach prezbiterium, przy ołtarzu głównym — od najdawniejszych czasów podawano przez nie komunię świętą podczas morowego powietrza.

 

Kanonicy Regularni Laterańscy do dziś prowadzą w kościele Bożego Ciała posługę duszpasterską, a także kształcą i przygotowują do służby kapłańskiej kleryków. Ich zasługi historyczne oraz współczesne wpłynęły na decyzję papieża Jana Pawła II o podniesieniu świątyni parafialnej Bożego Ciała do godności Bazyliki Mniejszej.

Response time: 0.05639910697937