Złote Warmińsko-Mazurskie

Front side Wilczy Szaniec w Gierłoży Złote Warmińsko-MazurskieBack side of Wilczy Szaniec w Gierłoży Złote Warmińsko-Mazurskie
Front side Wilczy Szaniec w Gierłoży Złote Warmińsko-MazurskieBack side of Wilczy Szaniec w Gierłoży Złote Warmińsko-Mazurskie
ADDRESS:

Wilcze Gniazdo

Gierłoż

11-400 Kętrzyn

tel. 089/752-44-29

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Medale dostępne a automatach koło bankomatu oraz w sklepiku koło kina na terenie Wilczego Szańca!

 

Wilczy Szaniec – Kwatera Główna Hitlera – historyczne miejsce!

 

Położenie:

Wilczy Szaniec leży na północnym krańcu Polski w odległości około 100 km na północny wschód od Olsztyna w miejscowości Gierłoża.

 

Historia:

W 1940 roku Hitler podjął decyzję o lokalizacji i budowie kwatery głównej obejmującej 200 budynków, schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownię, dworzec kolejowy, gdzie w samym sercu Mazur w porośniętym lasem decydowano o najważniejszych sprawach Trzeciej Rzeszy. Tu podejmowano zbrodnicze decyzje dotyczące losów wielu narodowości. Hitler przebywał w kwaterze przez 800 dni do roku 1944, kiedy to pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera. Tu przebywali tacy zbrodniarze jak: Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni.

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku zdecydowano o zniszczeniu Wilczego Szańca. Pozostały jedynie ogromne bloki betonu i stali, które robią ogromne wrażenie na zwiedzających.

Obecnie jest odwiedzany przez niezliczoną ilość turystów chcących poznać historię tego miejsca i rozmach budowli jaki sobą prezentuje.

Response time: 0.047955989837646