Złote Warmińsko-Mazurskie

Front side Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach Złote Warmińsko-MazurskieBack side of Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach Złote Warmińsko-Mazurskie
ADDRESS:

Mamerki

11-600 Węgorzewo

tel.+48 89 752 44 29


Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach

Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach

Medal dostępny w medalmacie w Wilczym Szańcu przed głównym budynkiem! 

Kwatera polowa Naczelnego Dowództwa  niemieckich Wojsk Lądowych (Oberkommando des Heeres) w Mamerkach jest największym w Europie kompleksem niezniszczonych bunkrów z okresu II wojny światowej. Niektóre z zachowanych w całości betonowych schronów dochodzą do 9 metrów wysokości, co czyni je unikatowymi w skali światowej zabytkami fortyfikacji drugo wojennej. Jeden z typów udostępnionych do zwiedzania bunkrów został własnoręcznie zaprojektowany przez Adolfa Hitlera.

Obok „Wilczego Szańca”, kwatera w Mamerkach była jedną z kliku siedzib wojskowych i politycznych dowództw III Rzeszy, wzniesionych w Prusach Wschodnich w celu kierowania wojną ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (Plan „Barbarossa”).

Budowę Mamerek rozpoczęto wczesną jesienią 1940 roku. Prace zakończono na przełomie maja i czerwca 1941 roku, jednakże w związku z przedłużającą się wojną, kontynuowano je z przerwami do końca 1944 roku.

Na około 250 hektarach mieszanego, częściowo podmokłego lasu wybudowano łącznie ponad 200 obiektów – od budynków drewnianych i ceglanych, po bunkry betonowe o grubościach ścian i stropów od 2 do 7 metrów.

Nosząca kryptonim „Mauerwald” kwatera podzielona została na trzy strefy bezpieczeństwa: „Quelle”, „Fritz” i „Brigitten Stadt”. „Quelle” – „Źródło” było siedzibą Kwatermistrzostwa Wojsk Lądowych. Strefę „Fritz” – „Fryderyk” przeznaczono dla struktur Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. „Miasto Brygidy – „Brigitten Stadt” zajmowały służby pomocnicze (w przeważającej mierze obsługi sztabu i łączności). W strefie tej ulokowano centrum łączności kwatery.

Response time: 0.047873973846436