Złote Podkarpackie

Front side Muzeum Historii Miasta Przemyśla Złote PodkarpackieBack side of Muzeum Historii Miasta Przemyśla Złote Podkarpackie
ADDRESS:

Rynek 9 - Kamienica Brzykowska

37-700 Przemyśl

telefon: (16) 678-65-01

www.mnzp.pl

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Medale do nabycia w sklepiku!

 

Mimo tysiącletniej historii Przemyśl nie miał dotychczas stałej ekspozycji związanej ze swoją złożoną, bogatą historią. W dniu 23 maja 2005 roku zostało otwarte Muzeum Historii Miasta Przemyśla będące oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i mieszczące się w dwóch zabytkowych kamienicach: Rynek 9 i Serbańska 7. Obiekty te, należące do Muzeum, odrestaurowano w latach 2001-2004 ze środków Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego i budżetu państwa.

 

Pracownicy z ogromną starannością przygotowali atrakcyjne, stałe wystawy w kamienicy Rynek 9, na których znalazło się ponad dwa tysiące unikalnych eksponatów świadczących o burzliwych dziejach miasta. W tym celu zakupiono nowoczesny sprzęt muzealny, a setki przedmiotów zakonserwowano przywracając im dawną świetność. W budynku tym na powrót odtworzono zabytkowe podcienia i odkopano szesnastowieczne piwnice. W tak zwanej wielkiej izbie zrekonstruowano wczesnobarokowy piec. Na pierwszym piętrze urządzono ekspozycję wnętrz mieszczańskich z dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz atelier najsłynniejszego fotografa przemyskiego B. Hennera. Na drugim piętrze znajduje się ekspozycja poświęcona twórczości przemyskiego artysty Mariana Strońskiego.

 

Muzeum przyjazne jest wszystkim, posiada bowiem niezbędne urządzenia dla niepełnosprawnych. Bogata oferta zajęć edukacyjnych (zarówno w postaci lekcji muzealnych jak i warsztatów), zapewnia natomiast naukę poprzez zabawę dzieciom i młodzieży od przedszkola do liceum.

 

Muzeum otwiera gościnne podwoje dla wszystkich. Każdy może spędzić w nim czas pożytecznie i atrakcyjnie.

Response time: 0.095332860946655