Złote Dolnośląskie

Front side Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie Złote DolnośląskieBack side of Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie Złote Dolnośląskie
ADDRESS:

ul. Obozowa 4

57-401 Nowa Ruda

tel. 74/ 872 79 11

www.kopalnia-muzeum.pl

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie

Medale dostępne przy wejściu, naprzeciwko kas biletowych!

 

W Muzeum w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. modele maszyn i sprzęt zabezpieczający wraz z rozmaitymi typami ładunków strzałowych i aparatów ucieczkowych. 

 

Zapoznać tu się można również z różnymi modelami obudów górniczych. Do zwiedzania udostępniona jest także oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią.W nadziemnym kompleksie górniczym można także zobaczyć unikalne na skalę światową, piece i wieże szybowe. Jest to jeden z nielicznych zachowanych w tak doskonałym stanie XIX-wiecznych obiektów przemysłowo-wydobywczych. 

 

Będąc w południowej części Gór Sowich, czy też w Kotlinie Kłodzkiej, nie sposób pominąć na swych turystycznych ścieżkach tego wyjątkowego i zachowanego z wielkim pietyzmem obiektu. Szczególnie, że obecna w kopalni podziemna kolejka, jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie.

Niegdyś służyła do przewozu górników, dzisiaj mogą z niej skorzystać turyści kończąc zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Pociąg składa się z lokomotywy i trzech wagoników, w których jednocześnie może być przewożonych 36 osób.

 

Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni jest duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Do dziś mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów.

 


Response time: 0.054063081741333