Złote Opolskie

Front side Sanktuarium św. Józefa - Prudnik Las Złote OpolskieBack side of Sanktuarium św. Józefa - Prudnik Las Złote Opolskie
ADDRESS:

ul. Józefa Poniatowskiego 5
48-200 Prudnik
tel. 77 406 7250

www: prudnik.franciszkanie.com

Sanktuarium św. Józefa - Prudnik Las

Sanktuarium św. Józefa - Prudnik Las

Medale do nabycia przy wejściu do klasztoru!


Prudnik - Trzecie miejsce uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego

 

Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński więziony był w Prudniku od 6 października 1954 roku do 27 października 1955 roku. Było to trzecie miejsce więzienia Prymasa. 1 października 1954 roku do klasztoru przybyli ludzie UB, którzy kazali zakonnikom w ciągu dwóch godzin opuścić klasztor. Nakaz został wydany przez Prezydium Wojewódzkiej Rady narodowej w Opolu w dniu 30 września tegoż roku. Zakonnicy ratowali co się dało, pakując wszystko na wozy i przenosząc się do klasztoru w Borkach Wielkich. Klasztor natomiast przeszedł pod zarząd wojska. Wkrótce po wyjeździe zakonników podjęto pracę nad zamianą klasztoru w więzienie dla ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zakazano ludności cywilnej zbliżać się do tego miejsca. Wojsko pełniło warty, aby nie dopuścić by ktokolwiek zbliżył się do klasztoru. Teren ogrodu otoczono parkanami, które pomalowano na zielono. Zabezpieczono go siecią drutów kolczastych. Dookoła zasadzono szpaler świerków.
To właśnie tutaj zorganizowano spotkanie z przedstawicielami władz, które powiadomią go o wszystkim i wyjaśnią zaistniałą sytuację. Jednak na to spotkanie czekał aż dwa lata, do sierpnia 1955 roku.
Przygotowano także celę dla Prymasa. Była sucha, z oknami widnymi i z zasłonami. Dzięki czemu Prymas mógł więcej pracować.

W 1983 roku postawiono przed klasztorem pomnik Prymasa Tysiąclecia. Poświęcił go Prymas Polski kardynał Józef Glemp 8 maja 1983 roku, w obecności abpa Henryka Gulbinowicza, bpa Alfonsa Nossola, bpa Wacława Wyciska, bpa Antoniego Adamiuka i bpa Jana Wieczorka.

Obecnie można zwiedzać celę Prymasa, w której eksponowana jest sutanna Prymasa Tysiąclecia, podarowana w 2012 roku przez Archidiecezję Warszawską.

Response time: 0.091746807098389