Szlak Jana Pawła II

Front side Morskie Oko Zakopane - Tatry Szlak Jana Pawła IIBack side of Morskie Oko Zakopane - Tatry Szlak Jana Pawła II
ADDRESS:

Skr. pocztowa 201
34- 500 Zakopane
tel. (18) 207 76 09
www.schroniskomorskieoko.pl

Morskie Oko Zakopane - Tatry

Morskie Oko Zakopane - Tatry

Medale możesz dostać w schronisku!

 

Morskie Oko to największe i najbardziej znane jezioro w Tatrach, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jego nazwa jest związana ze starą legendą, mówiącą o podziemnym połączeniu go z Adriatykiem. Na morenie zamykającej jezioro od północy, na wysokości 1405 m n.p.m. stoi schronisko PTTK im. Stanisława Staszica. Najwcześniejsze wzmianki o istniejącym schronie w rejonie Morskiego Oka pochodzą z roku 1823. Po wielu pożarach i przebudowach powstało "Stare Schronisko", które jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Tatrach Polskich. "Nowe Schronisko" z 1908 roku po zmodernizowaniu jest najbardziej komfortowym schroniskiem w polskich Tatrach. Obydwa budynki zostały uznane za zabytkowe.


Jako miejsce turystyczne Morskie Oko zaistniało już na początku XIX wieku. Urok tego miejsca inspirował twórczość wielu artystów, zarówno malarzy, jak i poetów. Stanowiło ono też tło do filmów m.in. do "Spirali" Krzysztofa Zanussiego, odwiedziło je wielu znakomitych gości – m.in. papież Jan Paweł II w 1997r. Karol Wojtyła bywał tu ze swym ojcem jeszcze przed wojną - jako młody chłopak. Później już jako ksiądz, biskup, kardynał chodził po górach, odrabiając - jak je sam nazywał - wielogodzinne "dniówki". Ostatni raz Jan Paweł II gościł nad Morskim Okiem 5 czerwca 1997 roku. W księdze pamiątkowej w schronisku wpisał wtedy krótkie "Szczęść Boże".

Response time: 0.04915189743042