Złote Zamki i Pałace

Front side Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Złote Zamki i PałaceBack side of Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Złote Zamki i Pałace
Front side Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Złote Zamki i PałaceBack side of Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Złote Zamki i Pałace
ADDRESS:

Ujazd 73

27-570 Iwaniska

tel. (+15) 860 11 33

www.krzyztopor.org.pl

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Medale do nabycia przy budynku kasy!

 

Urzekające ruiny barokowego pałacu w fortecy zobaczyć można we wsi Ujazd malowniczo położonej w Gminie Iwaniska, na Wyżynie Sandomierskiej w Województwie Świętokrzyskim.  Właśnie tam w XVII wieku Wojewoda Sandomierski Krzysztof Ossoliński wzniósł olbrzymią magnacką siedzibę, która nawet współcześnie, trwając w stanie zniszczenia, sprawia niemal mistyczne wrażenie. Budowla jest ogromna, a przed powstaniem Wersalu była największym europejskim kompleksem pałacowym.
Jak podaje legenda monumentalną bryłę obiektu podzielono na cztery baszty, by obrazowały pory roku. Wewnątrz umieszczono 12 sal i 52 pokoje symbolizujące miesiące oraz tygodnie w roku. Podobno zamek miał mieć tyle okien, ile jest dni w roku, zaś jedną z komnat wyposażono w szklany dach, nad którym funkcjonowało akwarium z egzotycznymi rybami. Teren wokół obiektu pokrywały rozległe wspaniałe ogrody. Po śmierci Krzysztofa Ossolińskiego oraz jego syna Krzysztofa Baldwina Krzyżtopór bardzo często zmieniał właścicieli, którzy nie potrafili zapewnić mu takiej świetności, jaką szczycił się w czasach Ossolińskich. W 1655 roku zamek zdobyli i splądrowali Szwedzi, zaś dzieła zniszczenia dopełnili konfederaci barscy. Krzyżtopór powoli popadał w stan ruiny. W 2007 roku prawo własności zamczyska przypadło Gminie Iwaniska.
Największą cykliczną imprezą, odbywającą się na zamku jest Międzynarodowy Turniej Rycerski  o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego. Przyciąga on liczne Bractwa Rycerskie z całej Polski i zagranicy oraz tysiące turystów. W sezonie turystycznym organizowane są również inne imprezy, które umożliwiają kulturalne spędzenie czasu wolnego.

Response time: 0.05213189125061