Szlak Jana Pawła II

Front side Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym na Warmii Szlak Jana Pawła IIBack side of Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym na Warmii Szlak Jana Pawła II
ADDRESS:

Stoczek Klasztorny 30

11-106 Kiwity

tel: 89 766 0911

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym na Warmii

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym na Warmii

Medale do nabycia w sklepiku z pamiątkami!


Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym na Warmii, początkami swymi sięga średniowiecza. Stara tradycja głosi, że pewien misjonarz zawiesił na wysokim dębie małą figurkę Madonny. Przedstawiała M.B. Bolesną z pochyloną głową i śladami łez na pięknym, smutnym obliczu. Po licznych wojnach i epidemiach, zapomniana figurka znaleziona została przez dwie dziewczynki grabiące siano (ok. poł. XVI w.). Za czasów biskupa warmińskiego Stanisława Hozjusza, proboszcz z Kiwit zbudował na tym miejscu skromną kaplicę. Powstanie sanktuarium (w dzisiejszej formie) związane jest z sytuacją polityczną Polski XVII w. (wojny z Rosją, Turcją i Szwecją) oraz z pobożnością biskupa Mikołaja Szyszkowskiego (1633-1643). Widząc jak bardzo ucierpiała jego diecezja od protestanckich Szwedów oraz jak niepewny okazał się rozejm Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązał się wznieść świątynię ku czci Matki Bożej, jeśli nastanie upragniony pokój. 12 IX 1635 r. we Sztumskiej Wsi zawarto ze Szwedami 26 letni rozejm. Bp Mikołaj Szyszkowski zbudował w latach 1639-1641 okrągłą świątynię z kopułą na wzór bazylik rzymskich, jako dar dla Królowej Pokoju. W 1640 r. biskup z Rzymu sprowadził kopię obrazu Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Obraz koronował Sługa Boży Jan Paweł II na Jasnej Górze 19 VI 1983 roku.

W 1708-1711 kościół rozbudowano i otoczono krużgankami z narożnymi kaplicami. Sklepienie krużganków pokryto polichromią wykonaną przez Krzysztofa Meyera z Lidzbarka w 1736 roku. Wielkim czcicielem i dobrodziejem Stoczka był Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Internowany przez władze komunistyczne i uwięziony w opuszczonym i zimnym klasztorze w dniu 8 XII 1953 r. złożył akt osobistego oddania się Matce Bożej, który później rozszerzył na cały naród w postaci Ślubów Jasnogórskich ku czci Matki Bożej.

Kto choć raz uklęknął przed obrazem Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym, które jest jednym z sanktuariów wpisujących się w Święte miejsca Warmii wie, że nigdy tego miejsca nie zapomni. Choć minie wiele lat to jednak spojrzenie Matki Pokoju nadal będzie towarzyszyć w życiu codziennym, doda odwagi i zachęci do udziału w wydarzeniach planowanych w Jej sanktuarium. Piękno warmińskiego pejzażu w okolicy Stoczka Klasztornego doskonale podkreśla unikalną architekturę barokowej Świątyni i ogrodu. Dzieje sanktuarium w Stoczku pokazują jego ogromne znaczenie w dziele troski o pokój w ludzkich sercach, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

 

 

Response time: 0.068529844284058