Złote Dolnośląskie

Front side Hydropolis we Wrocławiu Złote DolnośląskieBack side of Hydropolis we Wrocławiu Złote Dolnośląskie
Front side Hydropolis we Wrocławiu Złote DolnośląskieBack side of Hydropolis we Wrocławiu Złote Dolnośląskie
ADDRESS:

ul. Na Grobli 17,
50-421 Wrocław
https://hydropolis.pl/


Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis we Wrocławiu

Medal dostępny w automacie w budynku z kasami!

 

Hydropolis, centrum wiedzy na temat wody zostało otwarte w grudniu 2015. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Hydropolis jest ultranowoczesnym centrum wiedzy pełnym nowinek technicznych i ciekawych ekspozycji. Każdy kto lubi łączyć przyjemne z pożytecznym znajdzie tam coś dla siebie. Nowa atrakcja Wrocławia mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Na Grobli. To dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku. W roku 2015 stał się zbiornikiem wiedzy o wodzie w czystej postaci. Takiego miejsca brakowało nie tylko we Wrocławiu, ale również w kraju. Woda jest niezbędna dla naszej planety i bez porównania ważniejsza niż całe złoto, diamenty i pieniądze tego świata, dlatego we Wrocławiu chcą budować wiedzę na jej temat.

Hydropolis jest adresowane do wszystkich grup wiekowych, ale twórcom wystawy szczególnie zależało na zainteresowaniu dzieci i młodzieży. Dlatego w centrum wykorzystano nowoczesne formy multimedialne. Powierzchnia wystawy liczy ponad 4 tysiące metrów kwadratowych. Hydropolis - przygoda już na starcie
W Hydropolis przygoda zaczyna się już przy wejściu, które prowadzi przez ścianę wody. Ale spokojnie fotokomórka przerywa strumień w taki sposób, aby zwiedzający mogli wejść na wystawę suchą stopą. W środku wystawa podzielona jest na osiem stref tematycznych.

W sali „Planeta wody” poznamy teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie.
Woda była na początku wszelkiego życia, nie tylko na Ziemi. W najdalszych poznanych dotąd zakątkach kosmosu uczeni trafiają na ślady wody. Jej obecność to jeden pretekstów do podejrzeń, że we Wszechświecie nie jesteśmy sami, bo woda daje życie. W kolejnych pomieszczeniach prezentowane są nieco bliższe i równie ciekawe obszary. Można posiedzieć w kapsule batyskafu Trieste, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowało na dno Rowu Mariańskiego.
Tuż obok prezentowane są „stwory” zamieszkujące morza i oceany, od kilkumetrowych rekinów po drobnoustroje. Odgłosy wody słychać niemal ciągle, płynące strumienie, burzę, deszcz, szum fal na rajskiej plaży.
Każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposób na jej wykorzystanie przez człowieka. Nie zapomniano o motywie wody w religiach i w sztuce. 
Pasjonaci biologii człowieka dowiedzą się ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, ale ile niemowlęciu. Osobny dział dotyczy urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie. Interaktywny stół z mapami  Wrocławia m.in. podczas powodzi tysiąclecia, czy systemu wodociągów miejskich, przyciąga uwagę starszych i młodszych.
Tematów, wątków, informacji są w Hydropolis setki. I na tym nie koniec – wystawa będzie się rozwijała, będą pojawiały się nowe wątki i eksponaty.

Najnowsze atrakcje
W kwietniu Hydropolis wzbogaciło się o kilka nowych atrakcji. W centrum pojawiły się ciekawe interaktywne eksponaty. Powstał katalog wraków statków, zwiedzający mogą zagrać w grę "Sonar", obejrzeć atlas chmur oraz instalację, która pokazuje obieg wody w przyrodzie.

Response time: 0.049316883087158