Złote Opolskie

Front side Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Złote OpolskieBack side of Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Złote Opolskie
ADDRESS:
pl. Zamkowy 1
49-300 Brzeg
tel.(077) 416 32 57
www.zamek.brzeg.pl

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Medale do nabycia obok kas!

 

Renesansowy zamek w Brzegu swymi początkami sięga  czasów księcia  Henryka I Brodatego /I poł. XIII w./. W XIV i XV wieku  ta rezydencja książąt linii brzesko-legnickiej /1311-1675/ była wielokrotnie rozbudowywana, by ostatecznie,  w latach 1532-1586 /za sprawą włoskich architektów/ ulec gruntownemu przekształceniu i przebudowie w jeden z najokazalszych  monarszych zamków renesansowych w tej części Europy.

Najcenniejszym elementem architektonicznej  bryły  trójskrzydłowego zamku  jest artystyczny wystrój  kamiennej fasady budynku bramnego. Niczym wzorzysty kobierzec pokrywają ją  bogato rozbudowane dekoracje rzeźbiarskie  - motywy  arabeskowo-kandelabrowe, roślinne, figuralne, postaci ludzi i zwierząt ze świata  realnego oraz baśniowego.
Wśród tych bujnych  motywów zdobniczych umieszczono, na wysokości  pierwszego pietra, naturalnej wielkości  figury budowniczego zamku – księcia Jerzego II i jego żony Barbary, a powyżej, w dwóch rzędach, płaskorzeźbioną galerię portretowo-genealogiczną  24 popiersi władców  polskich i książąt śląskich  z dynastii piastowskiej.

W XVI wieku wraz z zamkiem  przebudowano również wnętrza przyległego do niego gotyckiego kościoła kolegiackiego p.w. Św.  Jadwigi na rodowe mauzoleum tutejszych książąt.
W tej największej  nekropolii piastowskiej zostało pochowanych  co najmniej 43 przedstawicieli  brzesko-legnickiej linii książęcej.

Świetność zamku i przyległego kościoła kończy  brutalne ich bombardowanie i zniszczenie  w 1741r. przez  wojska pruskie.

W latach 1966-1990 przeprowadzono kompleksową odbudowę obiektu zamkowego. W wyniku prac  konserwatorskich m.in. zrekonstruowano trójkondygnacyjne krużganki okalające dziedziniec zamkowy oraz zniszczoną część ozdobnych portali okiennych i drzwiowych. Wzbogacono także bezpośrednie otoczenie zamku odtwarzając fragment  dawnego ozdobnego ogrodu o założeniu renesansowym.

Od 1945 r. z brzeskim zamkiem związane jest Muzeum Piastów Śląskich, które w odbudowanych wnętrzach “Śląskiego Wawelu”  prezentuje stałe i czasowe wystawy oraz organizuje /we współpracy z innymi instytucjami/ koncerty muzyczne, prezentacje teatralne i artystyczne, sesje naukowe, z udziałem krajowych i zagranicznych artystów, ludzi sztuki, kultury i nauki.

Wystawy stałe:
“Memoriae  Piastorum  Principum Silesiae"" “Z przeszłości i tradycji Piastów Śląskich”, “Sztuka śląska XV-XVIII w. /ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu/, “Dzieje miasta Brzegu”.

Response time: 0.072043895721436