Złote Tatry

Front side Schronisko PTTK Back side of Schronisko PTTK
ADDRESS:

Box 193, 34-500 Zakopane

 murowaniec@e-tatry.pl

 Recepcja: (18) 20 126 33

www.murowaniec.pttk.pl

Schronisko PTTK "Murowaniec"

Schronisko PTTK \

Medale do nabycia w schronisku!


Schronisko położone jest w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej (Tatry, Hala Gąsienicowa) na wys. 1500 m npm. Posiada 116 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 8-, 10- i 12-osobowych. Restauracja, bufet, pośrednictwo pocztowe, sala TV, automat telefoniczny, prysznice, ciepła woda, akceptujemy karty kredytowe.
Dojścia: z Kużnic przez Boczań (niebieski szlak) lub przez Dolinę Jaworzynki (żółty szlak) - około 1,5 godz., z Kasprowego Wierchu (żółty szlak) - ok. 45 min., z Brzezin (czarny szlak) - ok. 2 godz.
Ok. 1770 r na okoliczne szczyty musieli wchodzić geodeci - obraz doliny na mapach z tego czsu jest wyjątkowo wierny. Próby górnicze w pierwszej połowie XIX wieku, np. Pod Szatrą, gdzie wydobywano hematyt, okazały się nieopłacalne. Turyści pojawili się w początku XIX stulecia, nawet jeden z gubernatorów Galicji - w r 1811 - zadał sobie trud zwiedzenia tego ustronia. Jako cel wycieczki z Kuźnic omawiał Halę Carl Reyemhol ( Lohmeyer ) w pierwszym w ogóle przewodniku po Tatrach w r 1842 - "dotąd prawie nie znane cudowności", pisał o dolinie Wilhelm Richter ( 1844 ). 

Rejon Hali Gąsienicowej słynie z pięknych, wysokogórskich szlaków turystycznych dla zaawansowanych i mniej wprawnych turystów. Ponadto jest to punkt wypadowy na łatwe i trudne wspinaczki (kolebka polskiego taternictwa). Zimą tereny Kasprowego Wierchu - to doskonałe tereny narciarskie (wyciągi krzesełkowe i kolej linowa; w schronisku działa Szkoła Narciarska BACA). Możliwość uprawiania narciarstwa wysokogórskiego - Ski-alpinizmu.

Response time: 0.075557947158813